نگاهی به گرایش های برنامه نویسی و زبان آنها

زبان های برنامه نویسی

برنامه نویسی یکی از حوزه های پر طرفدار امروزه به شمار می رود و دارای کسب و کار پر رونقی می باشد.

امروزه تقریبا در هر مکانی یک تلفن همراه، لپتاپ و کامپیوتر وجود دارد و نیز هر روزه با سایت های مختلفی سر و کار داریم که همه اینها با استفاده از دانش برنامه نویسی به وجود آمده اند و در حال کارکردن هستند.


کد نویسی:

برنامه نویسی یعنی اینکه فردِ برنامه نویس، با یک زبان خاص، دستوری را به کامپیوتر داده و کامپیوتر نیز آن را اجرا کند؛ که به این عمل کد نویسی گفته می شود.

مشخصا که زبان ما با کامپیوتر یکسان نیست و در این مرحله نیاز به یک مترجم داریم تا زبان محاوره ای ما را به زبان کامپیوتر ترجمه کند؛ ولی در این بحث نمی خواهیم به این موضوع بپردازیم و سریع از آن میگذریم.برنامه نویسی در سه حوزه اصلی وجود دارد:

 1. ویندوز
 2. موبایل
 3. وب


با توجه به این که هرکدام از اینها یک حوزه ای جداگانه هستند، بنابراین زبان های مختص خود را دارند و زبان هر کدام با دیگری متفاوت است.

البته باید این را در نظر گرفت که در هر حوزه از این سه گرایش، زبان های متعددی نیز می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.


در هر زبان برنامه نویسی، برای اینکه بتوانیم کد های خود را بنویسیم، نیاز به یک محیط برنامه نویسی داریم که به اصطلاح به آن IDE (Integrated Development Environment) گفته می شود؛ یعنی محیط برنامه نویسی یکپارچه. که مسلما برای هر حوزه، و برای زبان های مختلف، متفاوت از دیگری است.

اما IDEهایی هم وجود دارند که چندین زبان را پشتیبانی کرده و جامع می باشد.


« زبان های برنامه نویسی از اولین زبان ها به سه دسته تقسیم می شوند:

1- به زبان های برنامه نویسی که در اوایل از آنها استفاده می شده، زبان های برنامه نویسی سطح پایین می گفتند. چرا که به زبان کامپیوتر نزدیک بوده و برای انسان ها چندان قابل فهم نبوده.

2- با پیشرفت آنها، زبان های برنامه نویسی سطح میانی آمدند که کمی از زبان ماشین فاصله گرفته و قابل فهم تر شد برای ما.

3- و در نتیجه، زبان های برنامه نویسی امروزه روی کار آمدند که فهمیدن و درک آن برای ما کار راحتی بوده و به زبان انسان، یعنی زبان محاوره ای ما نزدیک می باشد.»


قابل ذکر هست که در هرکدام از این سه دوره برای قابل فهم شدن برنامه برای کامپیوتر، باید از یک کامپایلر استفاده کنیم، یعنی همان مترجم زبان های برنامه نویسی به زبان ماشین.


اما حالا می خواهیم به سه حوزه اصلی برنامه نویسی بپردازیم و نیم نگاهی کنیم به زبان های مورد استفاده در هرکدام.
برنامه های ویندوزی

برنامه های ویندوزی که به آنها برنامه های دسکتاپ هم گفته می شود، نرم افزارهایی هستند که بر روی سیستم عامل های کامپیوتر های خانگی و لپتاپ ها و به اصلاح PC ها قابل اجرا هستند.

نرم افزارهایی مانند آفیس، مرورگرها، نوت پد، موزیک پلیرها و برنامه های متعدد دیگر که روی سیستم عامل ویندوز قابل اجرا می باشد.


زبان های برنامه نویسی ویندوز:

 • C
 • C++
 • C#
 • Python
 • Java
 • Perl
 • و...


در ابتدا از زبان های C ویا C++  استفاده می شده؛ ولی امروزه کاربرد آنها کمتر و از دیگر زبان ها برای برنامه نویسی دسکتاپ استفاده می شود. به طوری که زبان های شیءگرا مانند سی شارپ برای برنامه نویسی تحت ویندوز روی کار آمده.


IDE مورد استفاده برای کد زدن این نوع برنامه ها، نرم افزار Visual Studio می باشد که به اختصار VS هم گفته می شود که امکانات فوق العاده ای را در اختیارمان میگذارد.

این نرم افزار تنها برای برنامه نویسی تحت ویندوز نبوده و بستری برای کدزدن در حوزه های دیگر نیز فراهم می کند که نماد آن را پایین مشاهده می کنید.برنامه نویسی #C که یک برنامه نویسی شیءگرا می باشد، از کلاس ها، متدها، فضای نام و.... استفاده می کند.برنامه نویسی موبایل

در این حوزه، نرم افزارهایی تهیه می شود که بر روی سیستم عامل های تلفن هوشمند قابل اجرا باشند.سیستم عامل های تلفن های هوشمند:

 • Android
 • ios
 • Java


امروزه از سیستم عامل جاوا استفاده نمی شود ولی رقابت چشمگیری میان دو سیستم عامل Android و IOS وجود دارد که شرکت های سازنده آنها همچنان در حال گسترش و بهینه کردن محصول خود هستند.


جاوا قدیمی ترین زبان برنامه نویسی اندروید و مبنای آن می باشد.

کد زدن برای محیط Android با استفاده از زبان Java امکان پذیر می باشد که تمام نرم افزارهای تلفن هوشمند با استفاده از این زبان ساخته شده و گسترش می یابند.

با این حال از زبان های دیگری مانند Kotlin، C#، Python و... نیز استفاده می شود.


IDE مورد استفاده هم android Studio می باشد.


در برنامه نویسی برای سیستم عامل  iOS، که گوشی های iPhone بر مبنای این سیستم عامل ساخته می شوند، از زبان های Objective_C و SWIFT و #C و Xamarin و جاوا اسکریپت و.... اسفاده می شود.

IDE مورد استفاده در این حوزه هم Xcode، AppCode و.... می باشند.
برنامه نویسی تحت وب

این نوع برنامه نویسی، همانطور که از نامش پیداست، برای طراحی و پیاده کردن یک سایت بر روی وب استفاده می شود.

یعنی یک سایت اینترنتی را طراحی می کنیم.


زبان های برنامه نویسی:

 • HTML
 • PHP
 • CSS
 • Java Script
 • ASP.net
 • و.....


اگر بخواهیم یک سایت حرفه ای طراحی کنیم، نیاز داریم تا دانشی جامع نسبت به این زبان ها و کلاس ها و کتابخانه های مربوط به آنها داشته باشیم.

درواقع Html اسکلت یک سایت را مشخص می کند. یعنی این ک هر بخش در چه قسمتی از صفحه قرار بگیرد  که در این بخش از تگ ها (tag) استفاده می کنیم.

و در ادامه از CSS برای طراحی و دیزاین سایت استفاده می شود که به سایت جذابیت بخشیده و اصطلاحا، رنگ و لعاب آن را در اختیار دارد. و نیز هرکدام از زبان ها به نوبه خود نقش مهمی در کیفیت سایت خواهند داشت.


IDE هایی هم که می توانیم استفاده کنیم متعدد می باشد.

Notepad و ++notepad ساده ترین بسترها برای طراحی سایت هستند.

IDE های پیشرفته تری نیز وجود دارند که کد زدن را به طور چشمگیری ساده و راحت و سریع می کند.

مانند:

 • Dreamweaver
 • PhpStorm
 • Pycharm
 • Visual Studio

و.... که هرکدام به نوبه خود امکانات خاصی را فراهم می کند.
این مطلب، یک نمای کلی از زبان های برنامه نویسی می باشد تا بتوانید حوزۀ مورد نظر خود را برای ادامه مسیر خود پیدا کنید.

برای آشنایی به هر رشته نیز می توانید به متخضضان آن مراجعه کنید و سمینارها و همایش ها هم می تواند کمک خوبی باشد برای آشنایی بیشتر و بهتر درباره گرایش های متنوع برنامه نویسی.

برای شروع به کار، باید به بازار کار مراجعه کرده و سپس هرکدام که باب میلتان بود را برگزینید و برای شروع از سایت ها و منابع معتبر آموزشی استفاده کنید.


«« .. امیدوارم این مطلب کمک خوبی باشد به دوستداران این رشته و کسانی که می خواهند برنامه نویسی را شروع کنند .. »»

*F_babaei*

نظرات
 • سید طباطبایی
  سید طباطبایی ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ - ساعت ۱۱:۴۴

  سلام کارم لیشتر با موبایل است و بیشتر شعر میسرایم ولی بدای تایپ مت هم آمادگی دارم ار احتیاج دارید. متشکرم


 • سید طباطبایی
  سید طباطبایی ۱۷ شهریور ۱۳۹۹ - ساعت ۱۱:۴۸

  با سلام مجدد جون به زبان عربی هم مسلط هستم کار ترجمه متون عربی را هم انجام میدهم


ارسال نظر

برای ثبت نظر لطفاً وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / عضویت
تایپایران
 • با وجود تایپایران به راحتی پروژه های تایپی در هرزمان و مکان به انجام می رسد.
 • تایپایران یک بستر کارآفرینی بزرگ است که می توانند برای هزاران تایپیست کارآفرینی ایجاد کند.
 • تایپایران یک پشتوانه قوی برای تمام تایپ و تکثیری ها، کافی نت ها و مراکز خدمات تایپی است.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آزمون های مجازی کارایران می باشد. قدرت گرفته از کارایران