برنامه نویسی

برنامه نویسی

وقتی ما یک دستور را به زبانی که کامپیوتر متوجه می شود می دهیم تا برای ما کاری را انجام دهد در این حالت ما برنامه نوشته ایم و به این دستور ما که به زبان کامپیوتر می نویسیم برنامه نویسی می گوییم. 

امروزه برنامه نویسی جزء مهمی از علم کامپیوتر محسوب می گردد. در واقع برنامه نویسی یک روش برای نمایش دادن راهکارهای انسان ها است . برنامه نویسی هنر تبدیل کردن خواسته های بشر به زبانی قابل فهم برای ماشین است .این نکته را باید در نظر بگیریم که بسیار مشاهده شده است که حتی بزرگترین دانشمندان و محققان علم کامپیوتر هم بعضا اصلا برنامه نویسی را نمی دانند بلکه آن ها درک درستی از الگوریتم ها و سیستم ها دارند .

این الگوریتم ها هستند که مشکلات را به خوبی شناسایی می کنند و راهکار برای آن ها ارائه می کنند . بنابراین شناخت الگوریتم ها و طراحی و درک مفهومی از ان ها بسیار مهم تر از دانستن زبان برنامه نویسی است .

پیش نیازها برای شروع برنامه نویسی

قبل از شروع به یادگیری کدنویسی ابتدا پیش نیازهای مربوط به برنامه نویسی را خوب یادبگیرید. یک برنامه نویس هنگامی موفق می شود که قدرت تجزیه و تحلیل یک سیستم را داشته باشد. بتواند مسائل را به خوبی حل کند. با مفاهیمی چون طراحی و تحلیل الگوریتم و فلوچارت غریبه نباشد. یک برنامه نویس خوب باید بتواند بهترین الگوریتم و ساختمان داده را برای کد خود طراحی کند. شاید شما بتوانید یک برنامه را با چندین روش بنویسید ولی بهترین روش الگوریتمی ست که فاکتورهایی مانند سرعت، دقت، امنیت و ... را داشته باشد.

مهمترین فاکتور ها برای شروع برنامه نویسی عبارت اند از :

استفاده از محیط برنامه نویسی مناسب

اگر مبتدی هستید حتما از ساده ترین محیط ها و ویرایشگرهای متن برای کدنویسی استفاده کنید. محیط های حرفه ای جهت برنامه نویسی، افراد مبتدی را تنبل می کند. محیط های حرفه ای دستورات رو بعد از ورود یک حرف برای شما تایپ می کند و اینگونه می شود که عملا قدرت تایپ دستورات از شما گرفته و شما به نوعی در تایپ دستورات تنبل بار می آیید و در آینده با قواعد و دستورات بیگانه می شوید و همچنین در رفع خطاهای برنامه خود دچار مشکل می شوید.

جهت دادن به زبان یادگیری برنامه نویسی

تقریبا زبان های برنامه نویسی به دو دسته تقسیم می شوند : 

1-زبان های برنامه نویسی دسکتاپ  برای اجرا در سیستم عامل های مختلف. مانند نرم افزارهای اتوماسیون اداری، ماشین حساب، پخش ویدیو و برنامه های موبایل و غیره

2-زبان های برنامه نویسی تحت وب : که به منظور وب نویسی طراحی و توسعه داده شده اند. مانند شبکه های اجتماعی ، فروشگاه ها اینترنتی و ...

مفاهیم فناوری اطلاعات و ارتباطات
شما به عنوان یک برنامه نویس باید با مفاهیم IT آشنا باشید. مثلا کدهای شما چگونه اجرا می شوند ؟ چگونه به  سمت سرور می روند ؟ پروتکل چیست ؟ مفسر با کامپایلر چه تفات هایی دارند؟ نرم فزار، سخت افزار، شبکه و ...  
انتخاب زبان برنامه نویسی مناسب
زبان های زیادی برای برنامه نویسی وجود دارند. ولی تقریبا می توان گفت که سینتکس و یا دستور اکثر زبان های برنامه نویسی مشابه زبان C++ (سی پلاس پلاس) است. پس پیشنهاد می کنم اگر مبتدی هستید آموزش زیان C++ را کامل یاد بگیرید.
 نا امید نشوید
از ابتدا تا انتها بارها پیش می آید که برنامه شما دچار خطاهایی می شود که رفع آن برای شما بسیار دشوار می شود. این باعث می شود که شما از ادامه کار منصرف شوید و با خود بگویید که استعداد کافی برای یادگیری و ادامه را ندارید.
هر روز تمرین کنید
یکی از عوامل موفقیت در برنامه نویسی تمرین زیاد به صورت مداوم و روزانه است. به هیچ وجه تمرین را متوقف نکنید و فاصله زمانی زیاد بین تمرین ها نیندازید. ساده ترین پروژه ها و الگریتم ها را از اینترنت دریافت کنید و خود به آن فکرکنید و کد بزنید . خلاق باشید و سعی کنید راهی جدید و ساده برای حل مسائل پیدا کنید. کدهای حرفه ای تر ها را ببینید و سعی کنید روش کدزنی آن ها را تحلیل کنید. از افراد با تجربه کمک بگیرید و نظر آن ها را در مورد سیستمی که طراحی کردید بپرسید. معماری های جدید و فریم ورک های روز و محبوب را بشناسید و از آن ها استفاده کنید.

بهترین روش برای یادگیری برنامه نویسی 

برای یادگیری برنامه نویسی روش های مختلفی وجود دارد. شاید از هر کسی که اکنون برنامه نویس است بپرسید با چه روشی توانسته برنامه نویسی را یاد بگیرد به شما جواب های متفاوتی بدهند مثل یادگیری از روی کتاب های برنامه نویسی، رفتن به کلاس برنامه نویسی، جستجو در اینترنت، دیدن فیلم های آموزش برنامه نویسی و … اما اینکه کدام روش برای یادگیری برنامه نویسی بخصوص برای تازه کاران و مبتدیان بهترین است می تواند خیلی مهم باشید. چون اگر کسی از یادگیری برنامه نویسی لذت نبرد و برایش سخت بنظر برسد ممکن است در نیمه راه آن را رها کند.مزایای برنامه نویسی

 1.بالا رفتن توانایی ذهن در حل مسئله : چون شما وقتی می خواهید برای انجام یک کاری یک برنامه ای بنویسید باید فکر کنید و بهترین راه حل را پیدا کنید و این فکر کردن و راه حل پیدا کردن و آزمایش آن و احتمالا دوباره فکر کردن و یافتن یک راه حل دیگر این توانایی و قدرت حل مسئله را در شما بالا میبرد .

2.تقسیم کارهای بزرگ به تکه کارها یا وظایف کوچکتر: این مهم که در واقع در راستای مورد قبلی هم هست به این معنی است که در برنامه نویسی شما باید کل کار را در نظر داشته باشید ولی باید کدهای کوچک بنویسید و از در کنار هم قراردادن اونها با رعایت مورد قبلی کل کار را به انجام برسانید.

3. داشتن یک حس لذتبخش در انتهای کار :همیشه یک برنامه نویس از اینکه نتیجه کار را میبیند و یا  کار کردن دیگران با برنامه خود را که میبیند، لذت خاصی میبرد و همین انگیزه ای می شود در طول کار که کار را به پایان برساند.

4. یادگیری تفکر سیستمی و رعایت سلسله مراتب انجام امور : شما در برنامه نویسی باید کدها را بر اساس یک سلسله مراتب بنویسید و گاهی اوقات جابجا بودن و یا در جای نا مناسب بودن یک کد درست می تواند کل نتیجه را خراب کند. 

بازار کار برنامه نویسی

برنامه نویسان در هر صنعتی ممکن است به کار گرفته شوند اما بیشترین فرصتهای شغلی در صنعت خدمات رایانه و تحلیل داده ها که وظیفه نوشتن و فروش نرم افزارها را به عهده دارند میباشد. تعداد زیادی از برنامه نویسان نیز در شرکتهای ارائه کننده خدمات مهندسی و مدیریتی ، شرکتهای مخابراتی ، تولید کننده های رایانه و تجهیزات دفتری ، مؤسسات مالی ، شرکتهای بیمه ، مؤسسات آموزشی و ادارات دولتی به کار مشغولند.

چشم انداز آینده کار برنامه نویسی

بیشترین رشد در زمینه برنامه نویسی سیستم و اجرائی درآینده درزمینه های تجزیه و تحلیل داده ها ، تهیه نرم افزار و خدمات مشاوره ای رایانه خواهد بود. اما رشد برنامه نویسی نسبت به دیگر رشته های تخصصی رایانه کند تر است . با رشد سریع فن آوری ، نرم افزارهای پیچیده رایانه ای امروزه قادر به نوشتن بسیاری از کدهای پایه ای برنامه میباشند واین مسئله نیاز به برنامه نویسهای بیشتر را برای انجام اینگونه کارهای تکراری از بین برده است . پیشرفت در تولید بسته های نرم افزاری ، ابزارها و زبانهای برنامه نویسی پیشرفته و رشد توانائی کاربرها در طراحی ، نوشتن و اجرای برنامه های خاص خودشان بدین معناست که بسیاری از کارهای عملیاتی برنامه نویسی قابل انتقال به دیگر مشاغل میباشند. با بالا رفتن سطح نوآوری و پیچیدگی فنی ، برنامه نویسان با رقابت بیشتری در سطح بین المللی روبرو میشوند ،‌ چرا که شرکتها قادر به سفارش دادن برنامه نویسی با قیمت کمتر به کشورهای دیگر میباشند. 
آینده شغلی برنامه نویسی

به طور كلي برنامه‌نويسان تازه كار بايد حتماً تحت نظارت يك فرد باتجربه به كار مشغول شوند. در حالي كه افراد با تجربه و ماهر اين گروه،كه خود را با نوآوريهاي روز فناوري روزآمد نگاه مي‌دارند،از چشم‌انداز شغلي بسيار خوبي برخوردار بوده و به راحتي مي‌توانند به تنهايي و يا در قالب يك تيم پروژه به فعاليت برنامه‌نويسي بپردازند. اين قبيل افراد در شركتهاي بزرگ معمولاً به كار نظارت و يا رهبري تيم پروژه گمارده مي شوند. برنامه‌نويسان نرم‌افزارهاي كاربردي مي‌توانند بعد از كسب مقداري تجربه و شركت در دوره‌هاي آموزشي مربوطه به برنامه‌نويسي سيستم‌هاي عامل نيز مشغول شوند. اين افراد همچنين مي‌توانند با كسب تجربه كسب و كاري و بازرگاني كافي به پست‌هاي شغلي تحليل‌گر برنامه‌نويسي،تحليل‌گر سيستم‌هاي عامل و يا مشاغل مديريتي ارتقاء يابند. در صورت كسب دانش و تجربه با زبانهاي پيشرفته برنامه‌نويسي و سيستم‌هاي عامل،برخي از افراد اين گروه وارد زمينه‌هاي تحقيقي و توسعه‌اي نظير مولتي‌مديا يا فناوري اينترنت مي‌شوند. علاوه بر اين به خاطر اين كه كارفرمايان بيشتر مايل به مناقصه گذاشتن فعاليتهاي برنامه‌نويسي خود هستند،به همين خاطر برنامه‌نويسان ماهر و خبره از فرصتهاي بسيار خوب درآمدي نسبت به بقيه برخوردار مي‌باشند.       

در ادامه این مطلب مطالب تخصصی تر ارائه خواهد شد. 

نظرات
 • ❤یا مهدیـــــــ❤
  ❤یا مهدیـــــــ❤ ۱ تیر ۱۳۹۶ - ساعت ۰۴:۵۸

  تشکر. برای بنده که میخوام برنامه نویس بشم خیلیییی مفید بود. برام دعا کنید تو این کار پیشرفت کنم و برنامه نویس ماهری بشم. التماس دعااا


 • ashkanhorn
  ashkanhorn ۴ شهریور ۱۳۹۶ - ساعت ۰۱:۰۴

  ممنون از مطالب مفیدتون..خیلی دوس دارم برنامه نویسی یاد بگیرم اما نمیدونم چجوری و از کجا شروع کنم:(


  TheSETJ
  TheSETJ ۲ شهریور ۱۳۹۷ - ساعت ۲۳:۱۸

  سلام. شما باید اول حوزه مورد علاقه‌تو مشخص کنی. بعد توی اون حوزه یک‌سری زبان‌ها هستن برای برنامه‌نویسی که هر کدوم مزایا و معایبی دارن و بنا به کاربرد باید انتخابشون کرد. هر زبان برنامه‌نویسی مثل زبان‌های معمولی یه گرامر (syntax در اصطلاح برنامه‌نویسی) داره. ولی مهمتر از همه اینها اینه که شما بتونی به شیوه کامپیوتر حل مسئله کنی. یعنی به اصطلاح الگوریتم حل مسئله رو یاد بگیری. اگر اینو بلد باشی، می‌تونی syntax هر زبانی رو یاد بگیری و برنامه‌بنویسی. برای یادگیری هم منابع زیاد هست. اگر اهل کتاب خوندن هستی و منابع نوشتاری در زمینه مورد نظر شما موجوده می‌تونی از کتاب استفاده کنی برای یادگیری. اگرنه ویدئوهای رایگان و غیر رایگان فارسی و انگلیسی توی حوزه‌های مختلف پیدا می‌شه توی اینترنت. کلاس‌ها و کارگاه‌های برنامه‌نویسی هم هست.


 • تایپ سیریع
  تایپ سیریع ۲۱ خرداد ۱۴۰۰ - ساعت ۰۲:۳۷

  سلام قیمت فاکتور را چطور باید تصحیح کنم میخام قیمت ویرایش بدم


ارسال نظر

برای ثبت نظر لطفاً وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / عضویت
تایپایران
 • با وجود تایپایران به راحتی پروژه های تایپی در هرزمان و مکان به انجام می رسد.
 • تایپایران یک بستر کارآفرینی بزرگ است که می توانند برای هزاران تایپیست کارآفرینی ایجاد کند.
 • تایپایران یک پشتوانه قوی برای تمام تایپ و تکثیری ها، کافی نت ها و مراکز خدمات تایپی است.

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به آزمون های مجازی کارایران می باشد. قدرت گرفته از کارایران