گام به گام تا آزادکاری (دورکاری) تمام وقت


نمی‌توان انکار کرد که آزادی در انجام کار و هرآنچه که می‌خواهیم، جذابیت زیادی دارد. وگرنه چرا باید دست کم 35 درصد از مردم دنیا، خوداشتغالی را انتخاب کنند؟
دورکاری، مخصوصا برای کسانی که روحیه خلاقی دارند، مصداق تحقق رویاهاست. ساعات کاری انعطاف‌پذیر، راحتی، کنترل خلاقانه و انتخاب مشتریان ... واقعا دورکاری چیزی دارد که بتوان عاشقش نبود؟ بله دورکاری هم مزایا و معایب خود را دارد.
دورکاری از لحاظ تئوری، هم ایده‌آل است و هم رویایی، ولی در دنیای واقعی می‌تواند تبدیل به دلبری سنگدل شود. یعنی اینکه برای خودتان شاغل آزاد و مستقلی باشید می‌تواند به کابوس وحشتناکی تبدیل شود که در بیداری می‌بینید. چه حجم کاری را می‌توانید قبول کنید بدون اینکه از خواب و خوراک بیفتید؟ وقتی دست‌وپا چلفتی و غیراجتماعی باشید، چطور می‌توانید مشتری جذب کنید؟ چگونه درآمدتان را مدیریت می‌کنید؟ آیا اصلا می‌توانید درآمدی داشته باشید؟ این همان نیمه پنهان قضیه است.
احتمالا دارید از یک کارمند حقوق‌بگیر تبدیل می‌شوید به کسی که خودش باید جور خودش را بکشد. خب یک سری کارهایی هست که باید انجام دهید. تهیه قراردادها، راه‌اندازی فضای کار، بازاریابی و تبلیغات، جستجوی کار، و این راهی است که باید طی کنید تا زمانی که بالاخره اولین پروژه خودتان را دشت کنید.
بنابراین اگر می‌خواهید کشتی رویایی دورکاری‌تان گرفتار سرنوشت شومی نشود، باید قبل از گرفتن تصمیم نهایی برای اینکه دورکار تمام‌وقت شوید، این فهرست کارهایی که باید انجام شود را مورد ملاحظه قرار دهید.
1- تحقیقات خود را انجام دهید
آن را جدی بگیرید. فقط صرف اینکه دورکاری انجام می‌دهید بدین معنی نیست که روی کاناپه لم بدهید درحالیکه چند هفته است لباسی که بر تن دارید را نشسته‌اید. شما یک کارآفرین هستید. مثل یک کارآفرین رفتار کنید.
نسبت به آنچه که می‌خواهید واردش شوید و آنچه که نیاز خواهید داشت، دید واقع‌بینانه داشته باشید. چقدر هزینه در بر دارد؟ دامنه، فضای سرور، نرم‌افزارها و آبونمان، اجاره و هزینه معاش و محیط زندگی‌تان (که احتمالا دو برابر فضای دفتر کار شما است)، ضوابط قانونی و موارد دیگر. همه این موارد را در نظر بگیرید و صورت این هزینه‌ها را بررسی کنید و تصمیم آگاهانه‌ای بگیرید.
2- پول خود را مدیریت کنید
بله، مدیریتش کنید حتی قبل از اینکه شروع به پول درآوردن کنید. باید ببینید که بخش عمده پولتان صرف چه خواهد شد. از ابزارها و نرم‌افزار کارپسند و کوچک حسابداری که معمولا به صورت رایگان در اینترنت وجود دارند استفاده کنید. اینها کار تنظیم بودجه را ساده‌تر می‌کنند، و به شما اجازه می‌دهند که بدهی، فاکتورها و گردش پول نقدتان را مثل افراد حرفه‌ای مدیریت کنید. بدین ترتیب ولخرجی و زیاده‌روی نمی‌کنید که بعد از آن مجبور شوید در آلونکی بدون آب و برق، با نان خشک سر کنید.
3- زمان خود را مدیریت کنید
اگر انگیزه شما برای خوداشتغالی، اجتناب از ساعت‌های رسمی کار است، پس بهتر است که کلا دست از کار کردن بردارید. برای دورکاری باید وقت بگذارید و تلاش جدی به خرج دهید تا پا بگیرد. البته معنیش این نیست که وقتی فرصت سر خاراندن ندارید هم کلی کارهای مختلف قبول کنید که اگر چنین کنید، کار به سلامت جسمی، روابط شخصی و همچنین کیفیت کارتان صدمه می‌زند. یک برنامه زمان‌بندی معقول و عملی پیاده کنید و به آن پایبند باشید. از نرم افزارهای مدیریت و هشدار زمان استفاده کنید. بدین ترتیب هم هم استراحت می‌کنید که از پا نیفتید و هم جلوی تنبلی و سهل‌انگاری خود را می‌گیرید.
4- گذار نرم و آهسته را انجام دهید
به جای اینکه همین امروز کار رسمی خود را ترک کرده و شروع به دورکاری کنید، وقت بگذارید و تمام مواردی که در این مقاله گفته می‌شود را بررسی کنید به طوری که وقتی در نهایت این گذار را انجام می‌دهید تحت فشار ناگهانی قرار نگیرید. ابتدا به آرامی و به عنوان شغل دوم وارد آن شوید، سپس وقتی که آمادگی پیدا کردید، تصمیم نهایی خود را بگیرید. اگر عجول و سراسیمه این کار را بکنید، رسما با سر به استقبال دردسر و مشکلات خواهید رفت.
در نهایت بله، گرچه دورکاری واقعا بهترین چیزی هست که وجود دارد؛ وقتی پس ازمدتی بدون اینکه دنبال مشتری بگردید، روز به روز تعدادشان افزایش پیدا کرد، خواهید فهمید منظورم چیست، ولی همه چیزش سرگرمی و بازی هم نیست. پس برایش زحمت بکشید. به یاد داشته باشید هیچ میوه‌ای به شیرینی آن میوه‌ای نیست که از دست رنج خود به دست آورید.

در ادامه در مورد راه اندازی محیط کار و همچنین نکات جذب مشتری در دورکاری برای شما خواهم نوشت ...

نظرات
 • Mvhasan
  Mvhasan ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ساعت ۰۰:۰۲

  مطلب قشنگی بوود...


 • ah_behnam97
  ah_behnam97 ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ساعت ۲۰:۰۸

  عالی.


 • ahmadt1100
  ahmadt1100 ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ساعت ۰۰:۱۲

  جالب بود


 • ahmadt1100
  ahmadt1100 ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ساعت ۰۰:۱۲

  جالب بود


 • امیرحسین
  امیرحسین ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ساعت ۰۹:۲۵

  خیلی مفید و کاربردی


 • MahdiRamezannezhad
  MahdiRamezannezhad ۱۷ خرداد ۱۳۹۷ - ساعت ۲۲:۴۰

  زیبا بود


 • حامد قنبریان
  حامد قنبریان ۱۸ خرداد ۱۳۹۷ - ساعت ۲۳:۴۶

  آقا خیلی خوبه ولی چند روزه منتظر ادامش هستم میشه زودتر قرار بدید ادامشو ممنون میشم


 • Ahmad800823
  Ahmad800823 ۹ تیر ۱۳۹۷ - ساعت ۰۷:۱۴

  مفید بود


 • maryam4673
  maryam4673 ۲۰ تیر ۱۳۹۷ - ساعت ۱۰:۴۰

  خیلی درست بود این حرفاااا


 • ghj1338
  ghj1338 ۴ مرداد ۱۳۹۷ - ساعت ۲۰:۵۹

  مطالب خوب و قابل استفاده ای بود.


 • marzie75sari
  marzie75sari ۶ مرداد ۱۳۹۷ - ساعت ۲۱:۰۶

  خیلی خوب بود


 • Mohammad29978
  Mohammad29978 ۸ مرداد ۱۳۹۷ - ساعت ۱۶:۵۷

  عالی بود


 • Mohammad29978
  Mohammad29978 ۸ مرداد ۱۳۹۷ - ساعت ۱۶:۵۷

  عالی بود


 • sajjadchabokroo
  sajjadchabokroo ۲ شهریور ۱۳۹۷ - ساعت ۰۱:۲۰

  بسیار عالی. با تشکر از شما.


ارسال نظر

برای ثبت نظر لطفاً وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / عضویت
تایپایران
 • با وجود تایپایران به راحتی پروژه های تایپ در هرزمان و مکان به انجام می رسد.
 • تایپایران یک بستر کارآفرینی بزرگ است که می توانند برای هزاران تایپیست کارآفرینی ایجاد کند.
 • تایپایران یک پشتوانه قوی برای تمام تایپ و تکثیری ها، کافی نت ها و مراکز خدمات تایپی است.
نماد اعتماد الکترونیک تایپایران

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تایپایران می باشد. قدرت گرفته از کارایران