• اخبار
 • ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ساعت ۱۵:۲۸
 • سورنا(رتبه 37 سایت)
پشت کردن شرکت بزرگ گوگل به تلگرام

سرویس «App Engine»  شرکت بزرگ گوگل به تازگی به روز رسانی شده است  و با  افزودن قابلیت domain fronting توانسته است محدودیت های فیلترینگ را از بین ببرد.

این در حالی است که پیام رسان هایی چون تلگرام و سیگنال و سایر پیام رسان ها برای این که بتوانند از شر محدودیت هایی که کشور های دیگر برای این پیام رسان ها اعمال کرده بودند خارج شوند از روش domain fronting گوگل برای این کار استفاده می کردند که با به روز رسانی App Engine گوگل این قابلیت از این پیام رسان ها گرفته شد.گوگل  در پی این اقدام خود ادعا کرده که domain fronting هیچ موقع از سرویس های گوگل نبوده بلکه جزو برنامه بلند مدتشان برای بروز رسانی سرویس های ابری شرکت بزرگ گوگل بوده است و ربطی به فشارهای خارجی درا ین زمینه ندارد.در واقع شرکت گوگل ادعا کرده که این امکان جزوی از خاصیت سیستم نرم افزاری خدمات ابری گوگل بوده است و برای هدایت غیر مستقیم ترافیک اپلیکیشن ها هیچ گاه شرکت گوگل چنین برنامه ای نداشته است و به هیچ وجه در آینده نیز برنامه ای برای این کار نخواهد داشت.

درو اقع می توان گفت که domain fronting  امکانی بود که سرویس های اینترنتی می توانستند با استفاده از آن خود را جزوی از شبکه گوگل به حساب اورند و از این طریق بتوانند در کشور هایی که این سرویس ها را فیلتر کرده بودند از این روش به عنوان یک پراکسی استفاده نمایند و به فعالیت خود ادامه بدهند و تا به امروز اپلیکیشن های زیادی از این قابلت در سیستم خود استفاده نموده اند. که یکی از آن ها همین تلگرام است که در کشور ما خیلی سر و صدا به پا کرد و تصمیم گرفته شد پیام رسان های داخلی چون سروش و بیسفون و گپ و آی گپ و... جایگزین این پیام رسان خارجی شود.


حتی گفته ها از این حکایت دارد که در برخی از حملات سایبری نیز ، محاجمین سایبری برای این که رد پای خود را مخفی کنند از سرویس domain fronting گوگل استفاده نموده اند.این قابلیت به مدت بیش از دو سال است که در دسترس قرار داشت اما  این طور به نظر می رسد که اقدامات اخیر در روسیه برای مسدود سازی آی پی های گوگل و سایر سرویس دهندگان خدمات ابری که دسترسی به برخی پیام رسان ها چون تلگرام را مسدود کرده اند سبب شده است که گوگل تصمیم بگیرد این قابلیت را غیر فعال کند.

 

نظرات
 • hassan4818
  hassan4818 ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ساعت ۰۹:۰۴

  خوبه


 • یاسین عبّاسی
  یاسین عبّاسی ۵ خرداد ۱۳۹۷ - ساعت ۰۱:۲۶

  سلام بند آخر: محاجمین... مهاجمین (اشکال تایپی‌ست)


 • سورنا(رتبه 37 سایت)
  سورنا(رتبه 37 سایت) ۷ خرداد ۱۳۹۷ - ساعت ۰۲:۱۰

  سلام جناب yabbasi بسیار عالی از نکته سنجی شما تشکر می کنم


ارسال نظر

برای ثبت نظر لطفاً وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / عضویت
تایپایران
 • با وجود تایپایران به راحتی پروژه های تایپ در هرزمان و مکان به انجام می رسد.
 • تایپایران یک بستر کارآفرینی بزرگ است که می توانند برای هزاران تایپیست کارآفرینی ایجاد کند.
 • تایپایران یک پشتوانه قوی برای تمام تایپ و تکثیری ها، کافی نت ها و مراکز خدمات تایپی است.
نماد اعتماد الکترونیک تایپایران

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تایپایران می باشد. قدرت گرفته از کارایران