ایجاد فهرست در word (دستی و خودکار)

چگونه در فایل های متنی خود فهرست ایجاد کنیم؟

فهرست مطالب، تصاویر، جداول و حتی گاهی روابط و علائم اختصاری از جمله مهم ترین بخش ها به هنگام تایپ و صفحه آرایی یک پایان نامه می باشند. در ادامه با روش کلی ایجاد فهرست آشنا می شوید و فرض بر این است که با مفاهیم ابتدایی  word و اصطلاحات آن آشنا هستید.

ایجاد فهرست اتوماتیک (خودکار)

برای ایجاد فهرست اتوماتیک نیاز است که تمامی مطالبی که می خواهیم در فهرست حضور داشته باشند، در متن طبق style خاصی نوشته شده باشند. به عنوان مثال فرض کنید، هدف ایجاد فهرست مطالب و عناوین باشد، بدین ترتیب باید تمامی عناوین (تیترها) را طبق style خاصی تایپ کنید. نکته ای که در رابطه با عناوین وجود دارد، وجود زیر عنوان هاست؛ برای تمایز دادن آنها از عناوین اصلی style دیگری تعریف کنید (به طور پیش فرض استایل های heading در word موجود هستند و می توانید از آنها استفاده کنید).

پس از استایل دهی مناسب به تب رفرنس بروید و بر روی table of contents کلیک نمایید. چندین حالت وجود دارد، برای ایجاد حالت سفارشی بر روی custom table of contents کلیک نمایید. پنجره ای مانند شکل زیر باز خواهد شد.
tab leader دلخواه تان را انتخاب کنید.

گزینه use hyperlinks یکی از گزینه های بسیار کاربردی در هوشمند سازی فایل تان است، حتما آن را در نظر بگیرد.

در options شاهد تنظیمات اصلی ایجاد فهرست یعنی انتخاب استایل ها می باشید. در شکل زیر مشاهده می کنید که استایل های heading1 و 2 تحت سطح های 1 و 2 فعال هستند. سطح ها را نیز در modify می توانید مدیریت نمایید.


نهایتاً فهرست به صورت زیر آماده می شود (اگر از الگوی خاصی پیروی می کنید، حتما فونت، اندازه و فاصله خطوط فهرستی که ایجاد کرده اید را چک کنید)

ایجاد فهرست دستی

برای ایجاد فهرست دستی، به ناچار باید تمامی مطالب و شماره صفحه آن ها را خودتان تایپ نمایید و تنها tab leader را می توانید به صورت اتوماتیک ایجاد نمایید. برای ایجاد آن بر روی paragraph settings کلیک نمایید و در پنجره باز شده بر روی tabs (موجود در پایین و سمت چپ پنجره paragraph) کلیک نمایید. در پنجره tabs مقدار tab stop position را بر روی 15 سانتی متر (بر اساس حاشیه صفحه از چپ و راست بهترین فاصله را انتخاب نمایید، 15 سانتی متر بر اساس تجربه شخصی انتخاب شده است) قرار دهید، سپس نوع tab leader را مشخص نمایید.

alignment را بر اساس زبان متن انتخاب نمایید. از آنجایی که decimal از همه بهتر است؛ در اینجا نیز آن را انتخاب کردیم. کار تمام شده است و کافی است عناوین را تایپ و سپس دکمه ی Tab از کیبورد را بزنید و بعد از ایجاد tab leader شماره صفحه را تایپ نمایید (در اینجا به وضوح نقش alignment را متوجه خواهید شد).
همانطور که در شکل زیر نیز مشاهده می کنید، برای متمایز کردن سطوح عناوین خودتان باید دست به کار شوید و با تکنیک های تایپ، آنها را با تو رفتگی از یکدیگر متمایز نمایید (سریع ترین روش رفتن به تب layout و تغییر before یا after است).

نکته: بهتر است به جای تغییر تنظمیات paragraph استایل جدیدی ایجاد کرده و تنظیمات را بر روی آن اعمال کنید؛ چرا که ممکن است قسمت های دیگر متن نیز دچار تغییر شوند!!


همانطور که مشاهده کردید به سادگی می توانید هر نوع فهرستی را ایجاد کنید و بدون شک به اینکه ایجاد فهرست اتوماتیک راحت تر و دقیق تر است، نیز پی برده اید. پس همواره به هنگام تایپ از اصول پیروی نمایید و استفاده از استایل ها در جای مخصوص شان را فراموش نکنید.

نظرات
ارسال نظر

برای ثبت نظر لطفاً وارد حساب کاربری خود شوید.

ورود / عضویت
تایپایران
  • با وجود تایپایران به راحتی پروژه های تایپ در هرزمان و مکان به انجام می رسد.
  • تایپایران یک بستر کارآفرینی بزرگ است که می توانند برای هزاران تایپیست کارآفرینی ایجاد کند.
  • تایپایران یک پشتوانه قوی برای تمام تایپ و تکثیری ها، کافی نت ها و مراکز خدمات تایپی است.
نماد اعتماد الکترونیک تایپایران

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به تایپایران می باشد. قدرت گرفته از کارایران